NUROL İNŞAAT Facebook Sayfası  NUROL İNŞAAT Twitter Sayfası  NUROL İNŞAAT Instagram Sayfası
Nurol İnşaat
Ana Sayfa
Kurumsal
Projelerimiz
Kalite Yönetimi
Haberler
İnsan Kaynakları
İletişim
Site Haritası
Başkanın Mesajı PDF Yazdır e-Posta

2014 yılının son çeyreğinden bu yana ekonomiye durgunluk hakim. Önümüzdeki dönemde yine küresel ekonomideki büyümenin artık daha da yavaş olması bekleniyor. Özellikle Euro bölgesine ilişkin büyüme tahminleri % 1,4'lerden yüzde 1,2'lere çekilmiş durumda. ABD dışında tüm büyük ekonomiler durgunluk ve düşük büyüme problemleri ile karşı karşıya kalmış görünüyor. Buna bağlı olarak dünya ticaret hacminde küçülme olması kaçınılmaz.

Ülkemizi yakından ilgilendiren Irak, Suriye ve Ukrayna meselesinin önümüzdeki dönemde nasıl bir gelişme seyredeceği belirsiz. Türkiye için önemli ihracat pazarı olan Ortadoğu ülkelerinin ithalatlarını kısma yoluna gitmeleri dış ticaretimizi olumsuz etkileyeceğe benziyor. Bunun yanında Rusya’da ise bırakın büyümeyi küçülme bekleniyor. Ve bu da inşaat, enerji ticareti ve özellikle de ülke turizmi açısından pazarımızda olumsuz sonuçlar doğuracak görünüyor.

Bütün bu beklentiler ve gelişmelere göre şirketler pozisyon almak durumundalar. Biz de iş dünyası olarak içeride ve dışarıda kısa vadede temkinli davranarak agresif büyüme hedefinden çok, mevcut durumu korumaya odaklanarak yatırımlarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Her zaman olduğu gibi yine sürdürülebilir başarı bizim için çok önemli. Bunu gerçekleştirmek özellikle yoğun rekabet ortamlarında değişen ekonomik koşullara uyum sağlayacak tedbirleri almak ve ortaya çıkacak fırsatları önceden görebilmekle mümkün olacaktır.

Siyasi gelişmelerin hem dünya hem ülkemizdeki yansımaları elbette çok önemli. Önümüzdeki dönemde yurt içinde gündem konusu olan bir diğer husus ise giderek karmaşık hal alan çözüm sürecinin nasıl seyredeceği. Haziran ayında yapılacak olan genel seçim öncesindeki gelişmeler seçim sonuçlarını temelden etkileyebilir. Bu dönemde iş dünyası olarak para politikası kararlarını da dikkatle takip ediyor olacağız. Kısa vadede bakıldığında yatırımlar açısından bunun olumsuz etkileri olacağını bekliyoruz. Dolar/TL kurunda ise yılın ilk aylarında belli bir artışın test edileceğini ve eğer çok yükselirse piyasada kriz algısına sebep olacağını düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıl enflasyonla mücadele maalesef istenen sonucu vermedi. Böylece 2014 yılı TÜFE enflasyon hedefi yüzde 5 olmasına rağmen yüzde 8,2 düzeyinde gerçekleşti. Bunun temel nedenlerinden biri özellikle yılın ilk aylarında kurlarda yaşanan sıçramaydı. Ayrıca tarımda yaşanan kuraklığın olumsuz etkileri de önemli bir sebep sayılabilir. 2014 yılında bir öncekine kıyasla bütçe açığında ise, ekonomik durgunluğun vergi tahsilatlarına olumsuz etkisi ve özellikle Aralık ayında harcamaların baskı altına alınması sebebiyle % 22,2 oranında artış yaşandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon ve cari açık üzerindeki olumlu etkisi görülse de daha uzun bir zaman devam edip etmeyeceğini bilemiyoruz. Dolayısıyla 2015 yılı için öngörülen yüzde 4’lük büyüme hedefinin tutturulması zor görünüyor.

Dünyada ve ülkemizde ekonomik parametrelerin değişkenliğinden dolayı tüketicilerin yatırım ve satın alma tutumlarını öngörmek de kolay olmuyor. Ayrıca Türkiye’de son zamanlarda inşaat, gayrimenkul ve enerji gibi bazı sektörlerde arz fazlası yaşandığı  görülüyor. Bunun birçok şirket için nakit akışında büyük sıkıntı oluşturacağını  söylemek gerekir. Piyasada arz talep dengesinin gözetilerek yatırımlara karar  verilmesi çok önemli. Yapısal olarak ekonomide dengeli bir modele sahip olmak gerekiyor. Sağlıklı büyüme iç pazarın çeşitlendirilmesiyle hareketlenecektir. Fakat bu sadece emlak ve altyapı yatırımlarıyla değil, üretim yapan sektörlerin de desteklenmesiyle canlandırılabilir.

2015 yılında jeopolitik gerilim ve risklerin azalmayacağını tam tersine geçmiş yıllardan daha yoğun ve ekonomiler üzerinde daha güçlü etkiler yaratacak şekilde süreceğini tahmin ediyoruz. Yurt dışında önümüzdeki dönem büyüme ve enflasyon oranlarının seyri ile ülkelerin Merkez Bankaları’nın buna karşı geliştireceği tutum ve parasal politikalar global piyasalar üzerinde önemli rol oynayacaktır.

Nurol Grubu olarak bu öngörüler altında bütçelerimizi hazırlarken 2015 yılı ortalama enflasyon oranını % 8,1 USD/ TL paritesini 2,37 ve EUR/ TL paritesini 2,90 olarak tahmin ettik. Ayrıca yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı devlet yatırımlarında daralma yaşanma olasılığını göz önünde bulundurduk. Yurt dışında ise özellikle Körfez Ülkeleri ve Kuzey Afrika odaklı iş geliştirme faaliyetlerimize devam edeceğimizi varsaydık.

NUROL HOLDİNG, başta inşaat ve taahhüt olmak üzere savunma ve imalat sanayi, gayrimenkul yatırım, enerji, turizm, madencilik, finans, ticaret ve hizmet sektörlerinde yurt içinde ve yurt dışında yapılanmış kırkı aşan iştirak, bağlı ortaklık, şube ve proje ortaklığı ile faaliyet göstermeye devam etmektedir. Şirketlerimizin 2014 yıl sonu itibariyle ulaştığı aktif büyüklük 6,8 milyar TL, toplam ciro yaklaşık 2,5 milyar TL ve çalışan sayımız ise onbeşbinler civarında bulunmaktadır.

Holdingin öncü şirketlerinden NUROL İNŞAAT, yarım asrı geçen bir zamandan bugüne yurt içinde ve yurt dışında pek çok mega projeyi başarıyla tamamlayarak referansları arasına katmış bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük Yap-İşlet-Devret Modeli yatırımlarından biri durumundaki Gebze-İzmir Otoyol (İzmit Körfezi Asma Köprüsü dahil) Projemiz 2012 yılında başlamış olup çalışmalar aralıksız devam etmektedir. Gebze-Orhangazi Otoyolu 4.kesim inşaatı yanında, 33.000 ton çelik imalat içeren Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün yapımı ise Nurol Çelik şirketimiz ile birlikte sürdürülmektedir.

Konsorsiyum lideri olarak yapımına başladığımız Ilısu Barajı ve HES Projesi % 80 oranında tamamlanmış olup, bittiğinde 1.200 MW kapasite ile yıllık 4 milyar kWh enerji üretecektir.

Ordu Çevre Yolu Projemizin yapım çalışmaları devam etmekte olup 19,5 km’lik yol üzerinde toplam uzunluğu 5,3 km olan 2 adet çift tüp tünel, toplam uzunluğu 2 km olan 3 viyadük, 5 köprü, 2 alt geçit ve 3 adet köprülü kavşak bulunmaktadır.

NUROL İnşaat olarak yurt dışı faaliyetlerimiz Körfez Bölgesi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi'nde devam etmektedir. BAE, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Fas ve Katar'dan Gürcistan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve Afganistan'a kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış on beş ülkeyi kapsayan alt yapı, otoyol, baraj, tünel, konut kompleksi, stadyum, spor ve sanayi tesisleri gibi çok çeşitli proje faaliyetlerimiz başarıyla sürmektedir.

İş geliştirme çalışmalarımız kapsamında dünyanın bir çok ülkesinde temsilcilikler oluşturmuş ve ofisler tesis etmiş bulunmaktayız. Bölge sorumlularımız söz konusu pazarları takip ederek fırsatları değerlendirmek üzere anında bilgi iletmektedirler.

En eski şirketlerimizden biri olan Nurol Makina ise uzun yıllara dayanan mühendislik tecrübesi, yeniliklere uyum becerisi ve artan kabiliyet olanakları ile öncelikle yurt içi güvenlik ve savunma sanayi alanlarında kullanıcılarına uygun sistem tasarım ve çözümleri sunmaya devam etmektedir. Ülkemizde üstün performans özellikleriyle geniş bir pazar payı edinen EJDER TOMA, EJDER YALÇIN 4X4, ILGAZ 4X4 zırhlı  araçlarının önümüzdeki dönemde yurt dışı pazarlama faaliyetlerini de artarak sürdürmesi planlanmıştır. Buna göre 2015 ciro hedefleri bütçede yaklaşık iki katı olarak yer almış olup kapasite artışına yönelik ek tesis yatırımı da programa alınmıştır.

Nurol Teknoloji şirketimiz bugüne kadar yapmış olduğu Ar-Ge çalışmaları  doğrultusunda geliştirdiği ileri teknoloji ürünlerini pazarlama konusunda başarılı adımlar atmış bulunmaktadır. Yeni yılda alınacak işlerle birlikte Fabrikanın üretim kapasitesinin tamamına yakını kullanılacak olup, toplam satış gelirlerinin bir önceki yıla göre üç katı artışla gerçekleşmesi planlanmış bulunmaktadır. Ciromuzun % 75’lik kısmının ihracat olacağını düşünüyoruz.

NGYO, mevcut portföyüne ek olarak, İstanbul’da gerçekleştirmekte olduğu  projelerinde “Hayata Yatırım” sloganıyla fark yaratarak kullanıcılarına farklı yaşam alternatifleri sunmaya devam ediyor.

Nurolbank olarak mevcut sermaye yapısı içerisinde ürünlerimizin finansal tabanlı olmasına ağırlık vererek kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümleri sunmayı ve dünya standartlarında Türkiye’nin en iyi yatırım bankası olmayı hedefliyoruz.

NUROL HOLDİNG, kurulduğu günden bu yana başta inşaat ve taahhüt olmak üzere savunma sanayi, makina, çelik, enerji, madencilik, havacılık, finans, gyo, işletme, turizm alanlarında yapılanan grup şirketlerinin mali, idari, finansal, hukuksal koordinasyonundan sorumlu olup organizasyon yapısını buna göre oluşturmuş bulunmaktadır.

Her zaman olduğu gibi yine hedefimiz; içinde yer aldığımız sektörlerde kalitemizle ön plana çıkarak en iyi olabilmek, en yüksek toplumsal ve ekonomik değeri  yaratabilmektir. Nurol Ailesi olarak bu süreçte yanımızda yer alan başta değerli çalışanlarımız olmak üzere, iş ortaklarımıza, paydaşlarımıza ve müşterilerimizin katkısına için teşekkürlerimi sunuyor, 2015 yılının tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum.

 

 

Sevgi ve Saygılarımla,

Nurettin ÇARMIKLI

Yönetim Kurulu Başkanı