Osman Gazi Köprüsü’nde Son Tabliye ile İki Yaka Birleştirildi

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en büyük ayağını oluşturan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’ndeki çalışmalarda sona gelindi.

252 metre kule yüksekliği, 35,93 metre tabliye genişliğine sahip, bin 550 metre orta açıklığı ve toplam 2 bin 682 metre boyuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan köprünün, kuzey ve güney ankraj bloklarının yüzde 99,5’i tamamlandı.

“Osman Gazi” adı verilen köprüde son tabliyenin vidalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım birlikte sıkarak iki yakayı birleştirdi.

Şuana kadar toplam 9 milyar dolara yaklaşan yatırım bedeli ile Türkiye’de tek kalemde Yap-işlet-devret modeliyle yapılan en büyük proje olma özelliğini de taşıyan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil), 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Proje, Anadolu Otoyolu üzerindeki Gebze Köprülü Kavşağı’ndan Ankara yönüne yaklaşık 2,5 kilometre sonra teşkil edilecek bir köprülü kavşakla (2×5 şeritli) başlayıp İzmir Çevreyolu üzerindeki mevcut Otogar Kavşağı’nda son bulacak.

Bu vesile ile başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanımıza, değerli Hükümet Üyelerimize, Karayolları Genel Müdürümüz nezdinde tüm Karayolları ekibimize, Konsoriyum başkanı olarak yer aldığımız projede değerli ortaklarımız; Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay’a; projemize finansman desteği sağlayan tüm banka ve finans kuruluşlarına, büyük bir özveri ve şevkle çalışarak projenin beklenenden hızlı ilerlemesini sağlayan tüm personelimize teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.