Tarihçe

NUROL ŞİRKETLER TOPLULUĞU’nun (“NUROL GRUBU”) temelleri 60’lı yıllarda Ankara merkezli olarak atılmış olup, esas olarak inşaat sektöründe faaliyetlere başlanmıştır. Yönetim kadrolarınca benimsenen ileri görüşlü vizyon ve yenilikçi zihniyet, bu paralelde gelişen organizasyon yapısı ve ulaşılan performans seviyesi ile kısa bir süre içerisinde GRUP şirketleri ulusal olduğu kadar uluslararası platformlarda da özellikle inşaat ve ticaret alanlarında önemli yerlere ulaşmışlardır.

Günümüzde NUROL GRUBU, İnşaat ve Taahhüt, Savunma ve İmalat, Enerji ve Madencilik, Finans ve Sigortacılık, Ticaret ve Hizmet, Turizm ve Otelcilik olarak altı ana faaliyet alanına yayılmış elliden fazla bağlı şirket ve ortaklıktan oluşmaktadır.

NUROL GRUBU’nun çekirdek şirketi olan NUROL İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. (“NUROL”), 1966 yılında uluslararası bir genel müteahhitlik firması olarak kurulmuş ve faaliyetinin başlangıcından bu yana büyük çaplı ve yüksek teknoloji ürünü birçok uluslararası proje ile adını duyurmuştur.

Teknolojik ve idari altyapısı, inşaat sektöründeki lider pozisyonu, 8,000’e ulaşan teknik ve idari personeli, değeri 150 milyon ABD Doları’nı aşan makina-ekipman parkı ve finansman temin imkan ve kabiliyetleri ile NUROL, dünyanın pek çok farklı noktasında hem özel sektörün hem de devlet sektörünün prestijli kurumları işverenliğinde ve özel yatırımlarında, pek çok yüksek teknoloji gereksinimli proje kapsamında faaliyet göstermektedir. ABD’li “Engineering News Record” (ENR. Com) tarafından yayımlanan Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhitleri listesinde 2005 yılından bu yana aralıksız olarak yer alan NUROL, yurt içi ve yurt dışında toplam değeri 30 Milyar ABD Doları’nı aşan 150’den fazla projeyi başarıyla tamamlamıştır.

1980-1990 döneminde, Türk Ekonomisi’nde yaşanan gelişme paralelinde NUROL, uluslararası platformlardaki faaliyetlerini, gerçekleştirdiği Mühendislik-Tedarik-İnşaat esaslı “Anahtar Teslimi” projeler ile petrol üreticisi ülkelere özellikle Suudi Arabistan Krallığı’na kaydırmış ve erişilen başarı seviyesi ile Uluslararası Türk Müteahhitler arasında hakedilen üstün pozisyona ulaşılmıştır. 80-90 yılları arasındaki döneminin göze çarpan bazı projeleri, Suudi Arabistan Krallığı’nda Yanbu Sanayi Şehri Konutları, Mekke Şehri Su Temin ve Kanalizasyon Şebekesi ve Riyad Şehri Kanalizasyon Şebekesi ile, ülkemizde TUSAŞ F16 Uçak Fabrikası, Kürtün Barajı ve HES Tesisleri ve Türkiye’de Yeni Avusturya Tünel Metodu’nun ilk uygulaması olan Ayaş Demiryolu Tüneli olarak sıralanmaktadır.

90’lı yıllarda ise, ulaşılan pozisyonun da bir sonucu olarak, NUROL uluslararası faaliyetlerini, alt şirketleri aracılığıyla Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelere yöneltmiştir. 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından yalnızca bir yıl sonra, Türkmenistan’da ilk taahhüt yükümlülük altına alınmış ve bölgede faaliyete geçen ilk batılı şirketler arasında yer alınmıştır.

21.Yüzyıl’a girerken, 875 konutluk Beylikdüzü Toplu Konutları (İstanbul), özkaynaklar ile finanse edilen 217 adet lüks konut içeren Boğaziçi Tarabya Konutları (İstanbul) ve 5 milyon m2 parsel sahasına sahip, tamamı NUROL tarafından inşa edilen, 2,700 apartman dairesi ve 550 villa ile her türlü kamu binaları, rekreasyon alanları ve altyapı işlerini içeren Bahçeşehir Uydu Kenti (İstanbul), yapıldığı dönemde Türk Konut Sektörü’nün zirve noktasını teşkil eden, NUROL finansmanı ile gerçekleştirilmiş süper lüks, akıllı konutlardan oluşan Nurol Residence (Ankara) gibi konut projeleri ile; İstanbul gibi büyük bir metropole hizmet eden İstanbul Metrosu 1. Aşama 1. Kısım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisleri; yine özkaynaklardan finanse edilmiş olan, 60,000 mkapalı alanlı Maslak Nurol Plaza İş Merkezi (İstanbul) ve 50,000 m2 proje alanlı Bodrum-OASİS Ticaret Merkezi (Muğla) gibi kurumsal projeleri; Aşkabat/Türkmenistan’da Grand Türkmen Oteli, Kopet Dağ ve Olimpik Park Stadyumları, Türkmenistan-İran sınırında Serahs Demiryolu Terminali’ni, ABD’den Louis Berger Grubu ile yapılan sözleşme çerçevesinde Kabil-Kandahar Karayolu Rehabilitasyonunun 80 km’lik kesimi (Afganistan) ve %50 hisse ile ortak yatırım olarak gerçekleştirilen Varşova/Polonya’da (90,000 m2 kapalı alanlı olarak 110 hektarlık proje alanı üzerine kurulu) Maximus Toptancılar Kompleksi projesini tamamlayarak giren NUROL, yükselen grafiğini daha da yukarılara emin adımlarla taşımıştır.

2000’li yıllara gelindiğinde  Türkiye’nin ilk önyüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajı olan Kürtün Barajı ve HES Tesisleri’ni, 570 milyon ABD Doları değerinde, 150 km uzunluğunda, TEM’in Türkiye’deki son bölümü olan Toprakkale-İskenderun Otoyolu’nu, Türkiye’nin en uzun karayolu tünelini içeren, 350 milyon ABD Doları bedelli Karadeniz Sahil Yolu, Bolaman-Perşembe Bölünmüş Yolu’nu ve TEM dahilinde olan 270 milyon ABD Doları bedelli Ankara-Pozantı Otoyolu Kemerhisar-Eminlik Kesimi (her üç projenin de finansmanı müteahhit tarafından temin edilen dış kredi ile sağlanmıştır), tamamı 1500 adet lüks konut içeren MN Bahçeşehir Konutları Projesi ve %100 NUROL GRUBU üyesi Sheraton Ankara Hotel & Towers tesislerini tamamlayıcı nitelikte 36,000 m2 kapalı alana sahip Apart Otel ve Kongre Merkezi Projesi’ni tamamlamıştır.

NUROL 2010’lu yıllardan günümüze yurt içi ve yurt dışında birçok mega projeyi referansları arasına katmıştır.

Türkiye’nin en büyük altyapı projeleri arasında yer alan 1.5 Milyar ABD Doları bedelli MARMARAY Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi (yaklaşık 13.6 km uzunluğundaki projenin 1.4 km’lik kesimi denizaltında batırma tüp teknolojisi kullanılarak inşa edilmiştir ve 56 metre derinlik ile dünyada en derin batırma tünel ünvanına sahiptir.), Yap-İşlet-Devret modeli olarak gerçekleştirilen, 4.5 km toplam uzunluğu (yaklaşım yolları dahil) ve 1550 metre orta açıklığıyla yapıldığı dönemde dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü ile 427 km uzunlukta otoyolun yapımını içeren Gebze-İzmir Otoyolu projesi ve 24 milyon m3’lük gövde hacmiyle Türkiye’nin en büyük ikinci, 1,200 MW’lık kurulu gücü ile ise en büyük 4. Barajı olan  Ilısu Barajı ve HES Tesisleri Projesi gibi önemli projeleri referansları arasına katmış bulunan NUROL’un öne çıkan diğer yurt içi projeleri arasında, İstanbul Anadolu yakasındaki 3 ilçeyi birbirine bağlayan 13 km uzunluğunda ve 11 istasyonlu  Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu, yaklaşık 9.5 km’lik kısmı çift tüp tünel olarak geçilen 21.4 km uzunluğundaki Ordu Çevre Yolu Projesi, 173 m’lik pilon yüksekliği ile tamamlandığında dünyanın sayılı eğik askılı köprüleri arasında yer alacak olan II.Kılıç Arslan Köprüsü’nü kapsamında barındıran 16.7 km’lik Silifke – Mut Yolu Projesi,1372 metre uzunluğu ve 155 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun ve en yüksek dengeli konsol viyadüğü olan Eğiste Hadimi Viyadüğü Projesi, Yusufeli Baraj Gölü’nün suları altında kalacak olan yolların yeniden yapılması kapsamında, yükseklikleri 152 metreye varan 4 adet viyadüğün yapımını içeren Yusufeli Baraj Köprüleri Projesi ve 12 km uzunluğundaki İzmir Çiğli Tramvay Hattı Projesi yer almaktadır.

Bu projelerle birlikte İstanbul’da %100 NUROL GRUBU yatırımı olan ve toplam bedeli 700 Milyon ABD Doları’nı geçen Nurol Tower, Nurol Park ve Nurol Life projeleri tamamlanmıştır. NUROL’un son yıllarda yüklenimi altına aldığı projeler arasında, TUSAŞ için yapılan endüstriyel tesisler, Nestle için yapılan Kuru Evcil Hayvan Maması Fabrikası ve İstanbul’un içme suyunu karşılamak için yapılmakta olan Asya Bölgesi Arıtma Tesisi yer almaktadır.

Yurt dışında ise, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Gürcistan, Suudi Arabistan ve Irak’ta sürdürülen çalışmalar bağlamında Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa, faaliyetlerin odak noktasını teşkil etmiştir.

Douera Barajı ile Cezayir’deki ilk projesini gerçekleştiren NUROL’un bu ülkedeki çalışmaları Souk Tlata Barajı, Boukhroufa Barajı ve Tizi Ouzou Şehri Doğu-Batı Arası Bağlantı Otoyolu Yapım İşi Projeleri ile sürerken, Fas’ta değeri 260 milyon ABD Doları olan Al Jadida Safi Otoyolu Projesi 2017 yılında tamamlanmıştır.

2007 yılında tamamlanarak trafiğe açılan Abu Al Shouum (Al Reem) Adası ile Abu Dabi Bağlantı Köprüsü Projesi ile Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ilk projesini gerçekleştiren NUROL, Jumeriah Village Villaları, Khalidiya Palace Rotana Otel ve Konutları, IP44 Sea Palace Kavşak, Köprü ve Tünelleri, Marina City Villa ve Rezidansları, Bab Al Qasr Otel ve Çok Amaçlı Kompleksi, Creek Gate ve Beach Vista Rezidansları gibi prestijli projeleri başarıyla tamamlayıp ülkedeki proje sayısını 30’a ulaştırmıştır. Tamamlanma aşamasında gelen Riyadh City South Altyapı Projesi ile birlikte BAE’deki toplam proje portföyü 3 Milyar ABD Doları mertebesini geçmiş bulunmaktadır.

2019 yılında çalışma sahasını Romanya’ya genişleten NUROL, 2023 yılının sonunda tamamladığı 13.5 km uzunluğundaki Nusfalau – Suplacu de Barcau Otoyolu Projesi’nin hemen ardından toplam değerleri 800 Milyon Euro’yu geçen 13.9 km uzunluğundaki Ploiesti – Buzau Otoyolu, Pietroasele Buzau Kesimi ve 24.4 km uzunluğundaki Târgu Mureș - Târgu Neamț Otoyolu’nun 1. Kesimi’ni yüklenimi altına almıştır.

Gürcistan’da Batum şehrinde NUROL GRUBU yatırımı olarak tasarım dahil anahtar teslimi gerçekleştirilen Sheraton Batum Oteli’nin 2010 yılından beri hizmettedir.

NUROL’un Merkez Ofis ve Projelerindeki faaliyetlerinin, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi şartlarına uygunluğu UKAS ve TÜRKAK akreditasyonuna sahip uluslararası bağımsız belgelendirme firması tarafından periyodik olarak denetlenerek belgelendirilmektedir. NUROL ayrıca  Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen “ MİLLİ GİZLİ” ve “NATO GİZLİ” Gizlilik Dereceli Tesis Güvenlik belgesine sahiptir.

NUROL’un faaliyetlerinin odak noktası, teknolojik ve endüstriyel altyapı projeleridir. Geniş uzmanlık alanı, müteahhit olarak dünyanın her yanında büyük çaplı altyapı projelerinin başarı ile sonuçlandırılmasında önemli paya sahiptir ve bu bağlamda Şirket ana faaliyet alanları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Altyapı Projeleri:
  • Otoyollar ve karayolları
  • Demiryolu ve metro sistemleri
  • Tüneller
  • Gaz ve petrol boru hatları ile yan tesisleri
  • Termik santraller
  • Sulama ve drenaj sistemleri
  • Baraj ve hidroelektrik santraller
  • Su temini ve kanalizasyon sistemleri
  • Kentsel ve endüstriyel atık bertaraf ve arıtma sistemleri
 • Anahtar Teslim Üretim Tesisleri ve Endüstriyel Tesis Projeleri
 • Lüks Konut, Toplu Konut ve Sosyal Tesis Projeleri
 • Sanayi Siteleri ve İş Merkezi Projeleri
 • Otel, Tatil Köyü ve Turizm Kompleksi Projeleri
 • Stadyum ve Spor Kompleksi Projeleri

NUROL İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. yukarıda kısaca değinilen kabiliyetleri ile fizibilite çalışmalarından yüksek teknoloji gereksinimli anahtar teslim endüstriyel tesis projelerine kadar her türlü müteahhitlik işini büyük bir başarı ile gerçekleştirecek kapasitedir. Başarılarla dolu geçmişi, liderlik ve güvenilirliğin sembolü haline gelen ismi, NUROL’un 21. Yüzyıl’da da gelişme sürecine ve büyük çaplı projelerde oynadığı lider rolüne aynı hızla devam edeceğinin en büyük kanıtıdır.

ÜST