Tarihçe

NUROL ŞİRKETLER TOPLULUĞU’nun (“NUROL GRUBU”) temelleri 60’lı yıllarda Ankara merkezli olarak atılmış olup, esas olarak inşaat sektöründe faaliyetlere başlanmıştır. Yönetim kadrolarınca benimsenen ileri görüşlü vizyon ve yenilikçi zihniyet, bu paralelde gelişen organizasyon yapısı ve ulaşılan performans seviyesi ile kısa bir süre içerisinde GRUP şirketleri ulusal olduğu kadar uluslararası platformlarda da özellikle inşaat ve ticaret alanlarında önemli yerlere ulaşmışlardır.

Günümüzde NUROL GRUBU, İnşaat ve Ticaret, Turizm ve Otel Yönetimi, Finans ve Sigortacılık, Makina ve Savunma Sanayi, Gıda ve Tarım Ürünleri olarak beş ana faaliyet alanına yayılmış otuzdan fazla şirket ve ortaklıktan oluşmaktadır.

NUROL GRUBU’nun çekirdek şirketi olan NUROL İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. (“NUROL”), 1966 yılında uluslararası bir genel müteahhitlik firması olarak kurulmuş ve faaliyetinin başlangıcından bu yana büyük çaplı ve yüksek teknoloji ürünü birçok uluslararası proje ile adını duyurmuştur.

1980-1990 döneminde, Türk Ekonomisi’nde yaşanan gelişme paralelinde NUROL, uluslararası platformlardaki faaliyetlerini, gerçekleştirdiği Mühendislik-Tedarik-İnşaat esaslı “Anahtar Teslimi” projeler ile petrol üreticisi ülkelere özellikle Suudi Arabistan Krallığı’na kaydırmış ve ulaşılan başarı seviyesi ile Uluslararası Türk Müteahhitler arasında hakedilen üstün pozisyon kazanılmıştır. 80-90 döneminin göze çarpan bazı projeleri, Suudi Arabistan Krallığı’nda Yanbu Sanayi Şehri Konutları, Mekke Şehri Su Temin ve Kanalizasyon Şebekesi ve Riyad Şehri Kanalizasyon Şebekesi ile, ülkemizde TUSAŞ F16 Uçak Fabrikası, Kürtün Barajı ve HES Tesisleri ve Türkiye’de Yeni Avusturya Tünel Metodu’nun ilk uygulaması olan Ayaş Demiryolu Tüneli olarak sıralanmaktadır.

90’lı yıllarda ise, ulaşılan pozisyonun da bir sonucu olarak, NUROL uluslararası faaliyetlerini, alt şirketleri aracılığıyla Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelere yöneltmiştir. 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından yalnızca bir yıl sonra, Türkmenistan’da ilk taahhüt yükümlülük altına alınmış ve bölgede faaliyete geçen ilk batılı şirketler arasında yer alınmıştır.

Teknolojik ve idari altyapısı, inşaat sektöründeki lider pozisyonu, 10,000’e ulaşan teknik ve idari personeli, değeri 150 milyon ABD Doları’nı aşan makina-ekipman parkı ve finansman temin imkan ve kabiliyetleri ile NUROL, dünyanın pek çok farklı noktasında hem özel sektörün hem de devlet sektörünün prestijli kurumları işverenliğinde ve özel yatırımlarında, pek çok yüksek teknoloji gereksinimli proje kapsamında faaliyet göstermektedir.

21.Yüzyıl’a, 875 konutluk Beylikdüzü Toplu Konutları (İstanbul), özkaynaklar ile finanse edilen 217 adet lüks konut içeren Boğaziçi Tarabya Konutları (İstanbul) ve 5 milyon m2parsel sahasına sahip, tamamı NUROLtarafından inşa edilen, 2,700 apartman dairesi ve 550 villa ile her türlü kamu binaları, rekreasyon alanları ve altyapı işlerini içeren Bahçeşehir Uydu Kenti (İstanbul), Türk Konut Sektörü’nün zirve noktasını teşkil eden, NUROL finansmanı ile gerçekleştirilmiş süper lüks, akıllı konutlardan oluşan Nurol Residence (Ankara) gibi konut projeleri ile; İstanbul gibi büyük bir metropole hizmet eden İstanbul Metrosu 1. Aşama 1. Kısım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Tesisleri; yine özkaynaklardan finanse edilmiş olan, 60,000 mkapalı alanlı Maslak İş Merkezi (İstanbul) ve 50,000 m2 proje alanlı Bodrum-OASİS Ticaret Merkezi (Muğla) gibi kurumsal projeleri; Aşkabat/Türkmenistan’da Grand Türkmen Oteli, Kopet Dağ ve Olimpik Park Stadyumları, Rusya’da Nefteyugansk Havalimanı Terminal Binası, Moskova’da Vatutinki ve Bor Otel ile Odintsovo Tarihi Kompleksinin Renovasyonu projelerini, Türkmenistan-İran sınırında Serahs Demiryolu Terminali’ni, ABD’den Louis Berger Grubu ile yapılan sözleşme çerçevesinde Kabil-Kandahar Karayolu Rehabilitasyonunun 80 km’lik kesimi (Afganistan) ve %50 hisse ile ortak yatırım olarak gerçekleştirilen Varşova/Polonya’da (90,000 m2 kapalı alanlı olarak 110 hektarlık proje alanı üzerine kurulu) Maximus Toptancılar Kompleksi projesini tamamlayarak giren NUROL, yükselen grafiğini daha da yukarılara emin adımlarla taşımaktadır.

2000’lerin ilk onbeş yılında  Türkiye’nin ilk önyüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajı olan Kürtün Barajı ve HES Tesisleri’ni, 570 milyon ABD Doları değerinde, 150 km uzunluğunda, TEM’in Türkiye’deki son bölümü olan Toprakkale-İskenderun Otoyolu’nu, Türkiye’nin en uzun karayolu tünelini içeren, 350 milyon ABD Doları bedelli Karadeniz Sahil Yolu, Bolaman-Perşembe Bölünmüş Yolu’nu ve TEM dahilinde olan 270 milyon ABD Doları bedelli Ankara-Pozantı Otoyolu Kemerhisar-Eminlik Kesimi, (her üç projenin de finansmanı müteahhit tarafından temin edilen dış kredi ile sağlanmıştır) ve %100 NUROL GRUBU üyesi Sheraton Ankara Hotel & Towers tesislerini tamamlayıcı nitelikte 36,000 m2 kapalı alana sahip Apart Otel ve Kongre Merkezi Projesi’ni tamamlamıştır.  Tamamı 1500 adet lüks konut içeren MN Bahçeşehir Konutları Projesi’ nin ilk üç etabı ve son dönem Türkiye’ nin en büyük altyapı projeleri arasında yer alan 1.5 Milyar ABD Doları bedelli MARMARAY Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi (yaklaşık 13.5 km uzunluğundaki projenin 1.8 km’lik kesimi denizaltında batırma tüp teknolojisi kullanılarak inşa edilmiştir.) tamamlanmış ve faaliyete geçirilmiştir.

Bu önemli projeleri referansları arasına katmış bulunan Nurol’un öne çıkan yurtiçi devam eden işleri arasında; Yap-İşlet-Devret modeli olarak gerçekleştirilen ve dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü (3.0 km toplam uzunlukta ve 1.55 km orta açıklığa sahip) ile 427 km uzunlukta otoyol kesiminin gerçekleştirilmesini içeren Gebze-İzmir Otoyolu projesi, İstanbul’un yeni metro hattı; anadolu yakasındaki 3 ilçeyi birbirine bağlayan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ve 25 milyon m3’lük gövde hacmiyle Türkiye’nin en büyük ikinci, 1,200 MW’lık kurulu gücü ile ise en büyük 4. Barajı olacak olan  Ilısu Barajı ve HES Tesisleri Projesi grubun ilk göze çarpanlarıdır. Ayrıca tamamlandığında dünyanın en yüksek Dengeli Konsol Viyadükleri arasında yer alacak olan 9 açıklıklı ve 1372 metre uzunluğundaki Eyiste Viyadüğü projesi, Yusufeli Baraj Gölü’nün suları altında kalacak olan yolların yeniden yapılması kapsamında, yükseklikleri 152 metreye varan 4 adet viyadüğün yapımını içeren Yusufeli Grubu Köprüleri Projesi ve Yapımı tamamlanma aşamasına gelen Ordu Çevre Yolu Projemizin ikmal işleri niteliğinde olan 21.4 km uzunluğunda 2×2 devlet yolu olarak tasarlanan devlet yolu projesi de 2017 itibariyle yüklenimimiz altına alınan son projelerdir.

Bu projelerle birlikte İstanbul’da %100 NUROL Grubu yatırmı ve toplamı 700 Milyon ABD Doları’nın geçen Nurol Tower, Nurol Park ve Nurol Life projeleri tamamlanmıştır.

Bu gelişmelerin yanısıra, Cezayir, Abu Dabi/BAE ve Suudi Arabistan ile Irak Bölge Müdürlükleri aracılığıyla sürdürülen çalışmalar bağlamında Orta Doğu ve Kuzey Afrika yurtdışı faaliyetlerin odak noktasını teşkil etmiştir.

Cezayir’deki çalışmalar Douera Barajı, Souk Tlata Barajı, Boukhroufa Barajı ve Tizi Ouzou Şehri Doğu-Batı Arası Bağlantı Otoyolu Yapım İşi Projeleri ile sürerken, Fas’da yapımı tamamlanan Proje değeri 260 milyon ABD Doları olan Al Jadida Safi Otoyolu, Körfez Bölgesinde tamamlanarak trafiğe açılan Abu Al Shouum (Al Reem) Adası ile Abu Dabi Bağlantı Köprüsü (BAE), Dubai’de tamamlanmış olan Nakheel International City Konut ve Ticari Binalar Projesi 9 ve 12. Paketler ile Jumeirah Kuzey Bölgesi Altyapı İşleri, Jumeriah Village Triangle 1. Bölgesi Villaları ile yine Abu Dhabi’de tamamlanmış olan Khalidiya Palace Rotona Otel ve Konutları, Shams Abu Dhabi Köprüleri, IP44 Sea Palace Kavşak, Köprü ve Tünellerin yapımı, Bab Al Qasr Otel ve Çok Amaçlı Kompleksi Saadiyat Adası, Müze Bölgesi Servis Tüneli ve devam eden Marina City Plot C2, Villalar ve Residanslar, Sheikh Sultan Bin Khalifa Al Nahyan Konut ve Kule Projelerine ek olarak 2017 ve 2018 yıllarında sözleşmesi imzalanan 5 farklı konut projesinin de katılımıyla devam eden proje portföyümüz 3 Milyar ABD Doları mertebesini geçmiş bulunmaktadır.

Gürcistan’da Batum şehrinde NUROL GRUBU yatırımı olarak dizayn dahil anahtar teslimi gerçekleştirilen Sheraton Batum Oteli’nin 2010 yılından beri hizmettedir.

NUROL’un faaliyetlerinin odak noktası, teknolojik ve endüstriyel altyapı projeleridir. Geniş uzmanlık alanı, müteahhit olarak dünyanın her yanında büyük çaplı altyapı projelerinin başarı ile sonuçlandırılmasında önemli paya sahiptir ve bu bağlamda Şirket ana faaliyet alanları aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

 • Altyapı Projeleri:
  • Otoyollar ve karayolları
  • Demiryolu ve metro sistemleri
  • Tüneller
  • Gaz ve petrol boru hatları ile yan tesisleri
  • Termik santraller
  • Sulama ve drenaj sistemleri
  • Baraj ve hidroelektrik santraller
  • Su temini ve kanalizasyon sistemleri
  • Kentsel ve endüstriyel atık bertaraf ve arıtma sistemleri
 • Anahtar Teslim Üretim Tesisleri ve Endüstriyel Tesis Projeleri
 • Lüks Konut, Toplu Konut ve Sosyal Tesis Projeleri
 • Sanayi Siteleri ve İş Merkezi Projeleri
 • Otel, Tatil Köyü ve Turizm Kompleksi Projeleri
 • Stadyum ve Spor Kompleksi Projeleri

NUROL İNŞAAT VE TİCARET A.Ş. yukarıda kısaca değinilen kabiliyetleri ile fizibilite çalışmalarından yüksek teknoloji gereksinimli anahtar teslim endüstriyel tesis projelerine kadar her türlü müteahhitlik işini büyük bir başarı ile gerçekleştirecek kapasitedir. Başarılarla dolu geçmişi, liderlik ve güvenilirliğin sembolü haline gelen ismi, NUROL’un 21. Yüzyıl’da da gelişme sürecine ve büyük çaplı projelerde oynadığı lider rolüne aynı hızla devam edeceğinin en büyük kanıtıdır.

ÜST